Cibulová zelenina

Cibulová zelenina u nás na farmě zaujímá čestné místo, pěstujeme ji zhruba na 2 ha půdy. Nabídnout Vám můžeme česnek, cibuli, pórek i pažitku.


Česnek 

Ozimý česnek vysazujeme po polovině listopadu, jarní v polovině března a první sklízíme začátkem června. Pěstujeme paličak i nepaličák několika odrůd.

Jaký je mezi nimi rozdíl? Paličáky dříve vysychají a mají velké stroužky, vzhledově jsou i atraktivnější, mají totiž symetričtější cibuli a fialovější zbarvení. Stroužky paličáků směřují ke středu cibule. U nepaličáků jsou stroužky orientovány ve spirále okolo středu. Obecně mají nepaličáky spolehlivější výnos, mají vyšší skladovatelnost a bývají ostřejší. U nás na farmě se nejvíce osvědčil bílý paličák odrůdy Karel IV. a nepaličák Štěpán.

Image 0 -

Image 1 -

Image 2 -

Image 3 -

Už jste vyzkoušeli fantastickou krémovou česnečku?


Pažitka

Pažitku vyséváme na začátku dubna do sadbovačů a od dubna ji přesazujeme ven. Sklízíme ji od května.

Image 0 -

Image 1 -

Helča radí...jak správně pěstovat pažitku v květináči?

Listy seřezáváme ostrým nožem, když dosáhnou zhruba 15 cm, ale je vhodné ponechat od země zhruba 5 cm části pro další růst.

Image 0 -

Zalévejte ji častěji, ale v menších dávkách, substrát by měl být neustále vlhký, ale pozor na přelévání- obden stačí kápnout trošku vody. Umístěte ji na parapet okna na slunné straně domu (v důsledku nedostatku světla se může bylina vytahovat, slábnout a žloutnout). Pažitku bude nutné zhruba po měsíci přesadit do většího květináče.Pórek

Pórek vyséváme v únoru do sadbovačů a v březnu přesazujeme ven. První výsadbu přikrýváme netkanou bílou textilií pro udržení tepla. První pórky potom sklízíme v červnu.

Image 0 -

Cibule

Cibuli zimní vyséváme v druhé polovině srpna, která přezimuje a první sklízíme potom v květnu i s natí. V březnu poté vysazujeme sazečku a sklízíme ji do konce července s natí, později bez natě a dále uskladňujeme. Nabídnout Vám můžeme jarní cibulku, žlutou, červenou cibuli i šalotku.Pěstujeme pro Vás i další druhy zeleniny, přečtěte si více informací na následujících podstránkách:

menší rozcestník Kořenová zelenina menší rozcestník Košťálová zelenina menší rozcestník Listová zelenina a bylinky menší rozcestník Plodová zelenina

Prodej zelí a krouhání

Zelí je k vyzvednutí v prodejním skladě zeleniny z rodinné farmy Jamboz. Najdete nás na adrese Pražská 105., Čáslav 286 01.

ZELENINOVÉ BEDÝNKY

Ráno na poli - večer čerstvá zeleninka u Vás doma! Obsahem bedýnky je sezonní zelenina, která v daný týden vyroste na naší farmě. Více zde nebo na facebooku.

Rozvoz:  čtvrtek | Cena: 250 Kč a 350 Kč za malou nebo rodinnou bedýnku.

              Výkup jablek v letošní sezóně ukončen!

             Cena za 1 kg/ Kč ...

Kde: Pražská 105, Čáslav, sklad Jamboz
          Kdy: Po - Pá 6 - 17 hod
                      So - Ne 13 - 17 hod